Bir Ajans Çalışanının Gözünden: Evden Çalışmak Nasıl Olmalı?

Publiciti Agency gibi global yapıda ve birden fazla ülkede bulunan ajansların pandemi sürecinin ilk günlerinden itibaren geçiş yaptığı “remote” yani uzaktan çalışma sistemi, günümüzde fiziksel bulunma zorunluluğu olmayan tüm markaların zorunlu olarak geçiş yaptığı bir çalışma sistemi halini aldı.

Bir yandan yöneticiler için daha önce karşılaşmadıkları bir dönem yaşanırken; çalışanlar da bir anda belki daha önce hiç çalışmadıkları bir modele ani bir şekilde uyum sağlamaya başladı. Tüm dünyada şu anda evden çalışan insan sayısı oldukça fazla ve kısa ya da orta vadede ‘normalleşme’ gerçekleşse bile bir süre daha bu çalışma sistemi yaygın kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi uzaktan çalışanların sayısı oldukça fazla.

Ancak önceki yıllarda da uzaktan çalışan insan sayısı çok ciddi şekilde artmaktaydı. Ülkemiz bu konuya tam hazır gibi görünmüyor ancak yine de buradaki uzaktan çalışanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla olduğunu belirtmek gerek.

Bu süreç başlamadan önce uzaktan çalışma modelinin insanların üzerindeki algısı “çok rahat, havalı ve kolay” olduğu yönündeydi ama bu algının doğru olmadığını birçok kişi zamanla fark etmiş ve evden çalışmaya verimliliği kaybetmeden tek başlarına iş disiplini sağlamanın belli bir uğraş gerektirdiğini de görmüş oldu. Pandeminin ne zaman tam olarak biteceğini bilemiyoruz, belki de ‘yeni normal’ çalışma sistemimiz bu olacak.

Biz de sizlere evlerden çalıştığımız bu dönemde verimli çalışabilmek ve üretken olup işlerimizi aksatmamak için birkaç tavsiyede bulunmak istedik.

Çalışacağınız Saatleri Netleştirin!

Şirketinizin belirlediği saatlerde çalışıyor ya da daha esnek bir yapıda çalışma saatlerine siz karar veriyor olabilirsiniz. Ancak hangi koşullarda çalışıyor olursanız olsun, evden çalışırken oldukça dağınık bir halde her gün farklı saatlerde çalışıyorsanız (buna toplam çalıştığınız saat sayısı da dahil) veriminiz düşecektir. Burada önemli olan önceden planlı hareket ederek o plana uyumlu şekilde hareket etmek. Esnek bir yapıya sahip bir şirkette çalışsanız bile bazı şeyleri olağan akışına bırakırsanız (uyandığım saatte çalışırım, şu mesaja da cevap vereyim dönerim gibi.) bunun hiç sağlıklı olmadığını ve işlerin karışacağını zamanla görebilirsiniz.

Çalışma Alanınızı Belirleyin.

Çalışma alanı konusu bazı çalışanlara önemsiz gibi gözükse de, zihninizin boş zamanlarınızda rahatladığınız alanlarda çalışmak (kanepe, TV karşısı, yatağınız gibi alanlar) odaklanma problemleri yaşamanıza neden olur. Bunu da deneme-yanılma yöntemini kullanarak net bir şekilde görebilirsiniz.

Evden çalışanların bir çalışma odası olmasa / kullanmasa bile sakin, dikkat dağıtıcı öğelerin olmadığı bir masada çalışmanız, doğru odaklanma ve veriminizi artırmanız için en ideal tercih olacak. Eğer bu süreç bittiğinde de evden çalışmaya devam edebilirsiniz, yine dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı, sakin ve sessiz (ya da kendinizi müzikle soyutladığınız) açık hava alanlarında çalışmanız iyi olacaktır.

Sevdiğiniz Rutinlerle Güne Erken Başlayın.

İş yerine gidenler,  güne uyanıp hazırlanmak, ev-iş arası yolculuk, iş arkadaşlarıyla günaydın sohbetleri derken düne işe başlamadan önce belli bir süre geçirerek başlıyor. Ancak, evdeyken kalkıp en fazla başka bir odaya geçiş yaparak çalışmaya başlamanız gerekiyor. Bu da vücudu uyandırıp işe uyum sağlayabilmek için daha zor bir süreç. Bunu kolaylaştırmak için de, işe başlamadan önce belli rutinlerle odaklanmanızı sağlamanız gerekiyor. Bu rutinler, kahve içmek, uzun sürmeyecek şekilde kitap, gazete ya da dergi okumak, dinlendirici müzikler gibi birçok kısa aktivite olabilir.

Sağlıklı Bir Oturma Pozisyonu Keşfedin

Çalışırken masa başında en doğru oturma pozisyonu, ekranın 50 ile 70 cm mesafede yukarıdan rahat bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Boyun bölgesinde gerginliği önlemek için monitöre bakarken baş hafifçe alçaltılmalıdır. Ergonomik bir oturma pozisyonu için ayarlanabilir sırtlık ve kolçaklara sahip bir ofis koltuğu da tercih edebilirsiniz. Konumunuzu da düzenli olarak değiştirerek, sırt bölümünüzdeki gerilmeleri azaltmayı sağlayabilirsiniz.