Whatsapp’tan kaçış başladı: Whatsapp vs Telegram vs Signal

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi değişikliği büyük tepki çekmeye devam ediyor. Elon Musk’ın da Signal uygulamasını önermesiyle birlikte geniş kitleler Telegram ve Signal gibi alternatif uygulamalara yönelmeye başladılar. Yıllardır halk arasında konuşulan bu kaygılarla birlikte Telegram ve Signal gibi uygulamalar milyonlarca indirme rakamları yakalarken ülkemizdeki alternatifi Bip, son 24 saatte 1 milyondan fazla indirme aldı.

 

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesinde hangi değişiklikler yer alıyordu?

WhatsApp daha önce otomatik olarak uygulamaya giriş bilgileri, grup bilgileri ve profil fotolarını, ayrıca telefon, iletişim ve konum bilgilerini sakladığını açıklamıştı. WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yayına alacağı gizlilik politikası, Facebook ve WhatsApp verilerini birleştirecek. Bu birleştirme ile kullanıcılar Facebook Pay gibi Facebook servislerini WhatsApp’ta kullanabilecek. Bununla birlikte Facebook ekosisteminden reklam ve tanıtım içerikleri de WhatsApp’ta gösterilmeye başlayacak.

WhatsApp, blog paylaşımlarında Facebook ile veri paylaşımının içeriğin kişiye göre şekillendirilmesi ve örneğin o kişinin ilgileneceği reklamların görünmesi, ayrıca Facebook üzerinden alışverişte ödeme yaptıkları hesabı WhatsApp’ta da kullanabilmek gibi faydaları olacağını söyleyerek yeni kurallarını savunuyor.

 

Peki en güvenli uygulama hangisi?

Söz konusu güvenlikse, Signal açık ara farkla en iyisi. Yazının başında belirttiğimiz üzere WhatsApp’ın da kullanmakta olduğu çok kaynaklı Signal Protokolü’nü temel alıyor ve bu sayede tüm iletişimi uçtan uca şifreliyor.

WhatsApp sadece mesajları ve aramaları şifrelerken, Signal bir adım daha ileriye giderek meta verilerini de şifreliyor. Bununla da yetinmiyor ve kişiler arasında güvenli iletişim için Sealed Sender özelliğini kullanıyor.

Sealed Sender ile kimin kime mesaj gönderdiğini Signal dahil kimse bilmiyor. Diğer uygulamalar ile benzer şekilde ekran kilidi özelliğine sahip olan Signal’ın sunduğu güvenlik önlemleri bunlarla da sınırlı değil.

İki adımlı doğrulamaya ek olarak, ekran görüntülerini engelleme seçeceği de sunuluyor. Ayrıca karşı tarafa herhangi bir görüntü atmadan önce yüzlerin otomatik olarak bulanıklaştırılmasını sağlayan bir özelliği kullanıma sundu.

 

Özetle

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesindeki değişiklikler, kağıt üzerinde daha başarılı reklam performansı ve kullanıcı özelleştirmeleri hedefini taşıyor. Tabii ki komplo teorilerini çoğaltmak mümkün fakat Whatsapp’ın istediği yetkilerden birçoğunu Telegram ve Bip gibi uygulamalar da talep ediyor. Bizim tavsiyemiz; eğer amacınız tamamen güvenlik ise Signal kullanmanız veya konuşmalarınızda gizliliğe gerek duymayacak veriler barındırıyorsanız Whatsapp uygulamanızda kalmanızdır.

Publi Citi ekibi olarak gündemi ve dijitali yakından takip ederek sizlere anlık içerikler oluşturuyoruz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek gündem hakkında en son gelişmeleri hızlıca öğrenebilir veya markanızı dijitalde bir adım öne çıkarmak için iletişim sekmesinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.